Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach
Herb Powiatu Szamotulskiego
Chcesz zostać jednym z nas? Przeczytaj jak to zrobić >>>.
Sprzęt na wyposażeniu PSP Szamotuły >>>.
Zobacz wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnim czasie >>>.

11.08.2017 - Skutki nawałnicy w powiecie szamotulskim
W dniach od 11 do 14 sierpnia, strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Szamotułach oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu szamotulskiego mieli pełne ręce roboty.
W piątek 11 sierpnia od godzin wieczornych nastąpiło załamanie pogody, wzmogły się opady deszczu oraz nastąpiły silne porywy wiatru.
Około godziny 19.30 do Dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach zaczęły napływać pierwsze zgłoszenia o zalanych piwnicach budynków mieszkalnych, garażach, drogach, budynku chlewni, hali produkcyjnej tartaku oraz konarach drzew, znajdujących się na drodze.
W sobotę 12 sierpnia od godzin porannych napływały kolejne zgłoszenia do dyżurnego o zalanych piwnicach budynku mieszkalnego, budynku stajni, drogach i posesjach oraz uszkodzonych pokryciach dachowych.
W niedzielę 13 sierpnia i w poniedziałek 14 sierpnia strażacy interweniowali przy zalanych piwnicach.
Szeroki zakres działań obejmował między innymi: zabezpieczenie miejsca zdarzenia, wypompowanie wody z zalanych piwnic budynków mieszkalnych, garaży, budynku chlewni, hali produkcyjnej, budynku stajni, dróg i posesji oraz pomocy w naprawie uszkodzonych dwóch dachów.
Szybkie i sprawne usunięcie skutków ulewnego deszczu było możliwe dzięki doskonałej współpracy jednostek.
Strażacy na bieżąco, otrzymując zgłoszenia o zaistniałych zdarzeniach, przemieszczali się tam, gdzie byli najbardziej potrzebni.
W działania było zaangażowanych 46 zastępów, 220 ratowników z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych.
W tych dniach strażacy interweniowali łącznie przy 46 zdarzeniach.
W dniach od 12 do 15 sierpnia pojazd SHD 25 z JRG Szamotuły został zadysponowany do usuwania skutków nawałnic na terenie powiatu średzkiego.

Opracował: st. sekc. Łukasz Kawka
Zdjęcia: OSP Duszniki, OSP WronkiGaleria

jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza