Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach
Herb Powiatu Szamotulskiego
Chcesz zostać jednym z nas? Przeczytaj jak to zrobić >>>.
Sprzęt na wyposażeniu PSP Szamotuły >>>.
Zobacz wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnim czasie >>>.

05.10.2017 - Orkan KSAWERY narobił szkód w całym powiecie
W czwartek, 5 października od rana do Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach wpływały ostrzeżenia pogodowe. Ostrzeżenia informowały o możliwości pojawienia się silnych wiatrów i opadów deszczu nad regionem.
W dniach od 5 do 7 października, strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Szamotułach oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu szamotulskiego mieli pełne ręce roboty.
W czwartek 5 października około godziny 19.30 do Dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach zaczęły napływać pierwsze zgłoszenia o pękniętych konarach drzew i poprzewracanych drzewach, które blokowały przejazd na drogach gminnych, powiatowych, wojewódzkich oraz krajowych, uszkodzonych pokryciach dachu budynków mieszkalnych, zerwanych liniach energetycznych i telefonicznych oraz zalanych drogach i hali tartaku.
W związku z uszkodzeniami linii energetycznych wpłynęło zgłoszenie o zasilanie respiratora w trzech miejscowościach.
W piętek 6 października od godzin porannych napływały kolejne zgłoszenia do dyżurnego o uszkodzonych pokryciach dachu budynków mieszkalnych i stodoły, uszkodzonej linii energetycznej oraz drzewach i konarach znajdujących się na drogach.
Szeroki zakres działań obejmował między innymi: zabezpieczenie miejsca zdarzenia, usuwanie połamanych drzew i konarów z drogi, zabezpieczanie zerwanej linii telefonicznej i energetycznej, zabezpieczenie uszkodzonych dachów na budynkach mieszkalnych i stodoły, wypompowaniu wody z zalanych dróg i hali produkcyjnej tartaku oraz zasilaniu respiratora z powodu braku prądu.
Szybkie i sprawne usunięcie skutków było możliwe dzięki doskonałej współpracy jednostek z terenu powiatu szamotulskiego.
Strażacy na bieżąco, otrzymując zgłoszenia o zaistniałych zdarzeniach, przemieszczali się tam, gdzie byli najbardziej potrzebni.
Na polecenie Komendanta Powiatowego wzmocniono stany osobowe, zarówno na SKKP, w JRG oraz dyżur w dyspozycji Komendanta.
W wyniku silnego wiatru zostały uszkodzone pokrycia dachowe na ośmiu budynkach mieszkalnych i jeden na budynku stodoły.
W likwidacji skutków „KSAWEREGO” udział brało: 170 zastępów, 830 ratowników z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.
W tych dniach strażacy interweniowali łącznie przy 134 zdarzeniach.
W dniach od 7 do 9 października pojazd SHD 25 z JRG Szamotuły został zadysponowany do usuwania skutków nawałnic na terenie powiatu nowotomyskiego.

Opracował: st. sekc. Łukasz Kawka
Zdjęcia: OSP Duszniki, OSP Wronki, OSP OtorowoGaleria

jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza