Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach
Herb Powiatu Szamotulskiego
Chcesz zostać jednym z nas? Przeczytaj jak to zrobić >>>.
Sprzęt na wyposażeniu PSP Szamotuły >>>.
Zobacz wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnim czasie >>>.

29.10.2017 - Kolejna wichura nad powiatem szamotulskim
W sobotę, 28 października od rana do Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach wpływały ostrzeżenia pogodowe. Ostrzeżenia informowały o możliwości pojawienia się silnych porywach wiatru i opadów deszczu nad regionem.
W dniach 29 i 30 października, strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Szamotułach oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu szamotulskiego mieli dużo pracy.
W niedzielę 29 października około godziny 04.50 do Dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach zaczęły napływać pierwsze zgłoszenia o pękniętych konarach drzew i poprzewracanych drzewach, które blokowały przejazd na drogach gminnych, powiatowych, wojewódzkich oraz krajowych, zerwanych liniach energetycznych i telefonicznych oraz zalanej piwnicy budynku mieszkalnego.
W związku z uszkodzeniami linii energetycznych wpłynęło zgłoszenie o zasilanie respiratora w trzech miejscowościach.
Do najpoważniejszego zdarzenia doszło popołudniu w miejscowości Chojno gm. Wronki, gdzie uszkodzona linia energetyczna, która spadła na łąkę zabiła trzy krowy oraz w godzinach wieczornych w miejscowości Brodziszewo gm. Szamotuły, gdzie drzewo spadło na samochód osobowy (nie było osób poszkodowanych).
W poniedziałek 30 października od godzin porannych napływały kolejne zgłoszenia do dyżurnego o zwisających konarach znajdujących się nad drogą, pochylonych drzewach w kierunku budynków oraz drzewach na drodze.
Szeroki zakres działań obejmował między innymi: zabezpieczenie miejsca zdarzenia, usuwanie połamanych drzew i konarów z drogi, zabezpieczanie zerwanej linii telefonicznej i energetycznej, wypompowaniu wody z piwnicy oraz zasilaniu respiratora z powodu braku prądu.
Szybkie i sprawne usunięcie skutków było możliwe dzięki doskonałej współpracy jednostek z terenu powiatu szamotulskiego.
W likwidacji skutków silnego wiatru udział brało: 50 zastępów, 236 ratowników z Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.
W tych dniach strażacy interweniowali łącznie przy 39 zdarzeniach.

Opracował: st. sekc. Łukasz Kawka
Zdjęcia: st. ogn. Marek Zawiasa, mojeWronki.pl, OSP KaźmierzGaleria

jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza