Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach
Herb Powiatu Szamotulskiego
Chcesz zostać jednym z nas? Przeczytaj jak to zrobić >>>.
Sprzęt na wyposażeniu PSP Szamotuły >>>.
Zobacz wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnim czasie >>>.

18.01.2018 - Otorowo - autobus w rowie
18 stycznia o godzinie 15.23 dyspozytor SKKP otrzymał zgłoszenie o autobusie przewoż±cym dzieci szkolne, który zjechał do rowu z drogi wojewódzkiej 187 w miejscowo¶ci Otorowo. Brak było informacji o osobach poszkodowanych.  Dyżurny zadysponował 3 samochody ratownicze z JRG w Szamotułach oraz 3 z ochotniczych straży pożarnych. Powiadomiono Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz Policję. 

Po dojeĽdzie pierwszych jednostek na miejsce zastano mocno przechylony autobus w rowie. Wszystkie dzieci oraz kierowca i opiekunka znajdowali się w pojeĽdzie. 

Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz stabilizacji autobusu, ewakuacji dzieci (24) i dorosłych do pojazdów pożarniczych oraz wsparciu psychicznym ewakuowanych. Strażacy wsparli również funkcjonariuszy Policji w kierowaniu ruchem. Po zapadnięciu zmroku o¶wietlono teren działań aż do chwili wyci±gnięcia autobusu z rowu przez pomoc drogow±. Ze względu na docieraj±cych na miejsce wypadku rodziców dzieci, zorganizowano doraĽny punkt, gdzie oficer prasowy informował o stanie uczestników zdarzenia. Po dojeĽdzie autobusu zastępczego, dzieci zostały do niego przeprowadzone, lista ponownie sprawdzona przez policjantów. Dzieci, których rodzice przyjechali na miejsce, udali się z nimi do domów. Pozostałe były przewiezione autobusem zastępczym do miejsc zamieszkania. 

W trakcie jedna z dziewczynek zaczęła uskarżać się na ból głowy. Po przebadaniu ratownicy medyczni zdecydowali o przewiezieniu dziecka wraz z matk± do szpitala. 

Działania utrudniały ciężkie warunki atmosferyczne – bardzo silny wiatr, padaj±cy ¶nieg z deszczem, oblodzona nawierzchnia drogi. 

W działaniach trwaj±cych 4 godziny udział brało 24 strażaków, ratownicy medyczni oraz policjanci. 

Opracowanie i zdjęcia: st. kpt. Przemysław Chojan  

 


Galeria

jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza