Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach
Herb Powiatu Szamotulskiego
Chcesz zostać jednym z nas? Przeczytaj jak to zrobić >>>.
Sprzęt na wyposażeniu PSP Szamotuły >>>.
Zobacz wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnim czasie >>>.

24.09.2018 - Skutki silnego wiatru nad powiatem szamotulskim
W piątek, 21 września do Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach wpływały ostrzeżenia pogodowe. Ostrzeżenia informowały o możliwości pojawienia się silnych wiatrów i opadów deszczu nad regionem.
W dniach od 21 do 24 września, strażacy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Szamotułach oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych powiatu szamotulskiego mieli pełne ręce roboty.
W godzinach wieczornych nastąpiło załamanie pogody, wzmogły się opady deszczu oraz nastąpiły silne porywy wiatru.
W piątek 21 września około godziny 19.55 do Dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach zaczęły napływać pierwsze zgłoszenia o pękniętych konarach drzew i poprzewracanych drzewach, które blokowały przejazd na drogach gminnych, powiatowych, wojewódzkich, uszkodzonych pokryciach dachu budynków mieszkalnych i garażowych, uszkodzonej linii energetycznej.
W następnych dniach napływały zgłoszenia o pękniętych konarach drzew i poprzewracanych drzewach, uszkodzonych pokryciach dachu na budynku gospodarczym oraz budynku kościoła.
W związku z uszkodzeniami linii energetycznych wpłynęło zgłoszenie o zasilanie respiratora w dwóch miejscowościach.
Szeroki zakres działań obejmował między innymi: zabezpieczenie miejsca zdarzenia, usuwanie połamanych drzew i konarów z drogi, zabezpieczanie uszkodzonej linii energetycznej, zabezpieczenie uszkodzonych dachów na budynkach mieszkalnych, garażach, budynku gospodarczym i kościoła oraz zasilaniu respiratora z powodu braku prądu.
Szybkie i sprawne usunięcie skutków było możliwe dzięki doskonałej współpracy jednostek z terenu powiatu szamotulskiego.
Strażacy na bieżąco, otrzymując zgłoszenia o zaistniałych zdarzeniach, przemieszczali się tam, gdzie byli najbardziej potrzebni.
W tych dniach strażacy interweniowali łącznie przy 36 zdarzeniach.
W działania było zaangażowanych 51 zastępy, 223 ratowników z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Pogotowie Energetyczne.

Opracował: mł. ogn. Łukasz Kawka
Zdjęcia: asp. sztab. Łukasz Wiernicki, naszemiasto SzamotułyGaleria

Stop pożarom traw Fundacja pomocy poszkodowanym pracownikom PSP Firefightersplus.eu platforma e-learningowa Stop pożarom traw artykuł KW Czujka na straży twojego bezpieczeństwa Czad i ogień, obudź czujność Pożary lasów KG Bezpieczne żniwa Owady błonkoskrzydłe Burze i silny wiatr Edukacja i profilaktyka