Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach
Herb Powiatu Szamotulskiego
Chcesz zostać jednym z nas? Przeczytaj jak to zrobić >>>.
Sprzęt na wyposażeniu PSP Szamotuły >>>.
Zobacz wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnim czasie >>>.

06.10.2018 - Tragiczny wypadek w Zielonejgórze. Nie żyj± dwie osoby
W sobotę 6 paĽdziernika o godz. 15.43 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o zderzeniu czołowym dwóch samochodów osobowych oraz trzech osobach poszkodowanych, uwięzionych w pojazdach, w miejscowo¶ci Zielonagóra na drodze wojewódzkiej nr 185.
Oprócz trzech zastępów z Jednostki Ratowniczo - Ga¶niczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Obrzycko, OSP Piotrowo oraz Zespół Ratownictwa Medycznego i Policja.
Na miejsce zdarzenia został zadysponowany także ¶migłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Po dojeĽdzie na miejsce zdarzenia strażacy zastali dwa samochody osobowe (Mercedes, Fiat Ducato), które zderzyły się ze sob± czołowo.
Trzy osoby poszkodowane znajdowały się uwięzione wewn±trz pojazdu Mercedes, natomiast kieruj±cy Fiatem opu¶cił pojazd przed przybyciem SP i znajdował się w pobliżu.
Jeden pojazd znajdował się na ¶rodku drogi, natomiast drugi na poboczu. Droga wojewódzka nr 185 została zablokowana w obu kierunkach.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu przy pomocy narzędzi hydraulicznych do osób poszkodowanych, wydobyciu trzech osób z pojazdu, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym - u dwóch osób prowadzono resuscytację kr±żeniowo-oddechow±, jednej osobie udzielono (wsparcia psychicznego, tlenoterapii, opatrzeniu ran), wyznaczeniu i zabezpieczeniu l±dowiska dla ¶migłowca LPR, rozł±czeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, o¶wietleniu terenu działań ratowniczych, przemieszczeniu pojazdów na pobocze drogi oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.
Będ±cy na miejscu zdarzenia lekarz po długotrwałej resuscytacji stwierdził zgon dwóch osób, natomiast jedna osoba poszkodowana została przewieziona do szpitala w Szamotułach.
Na czas prowadzonych działań ruch na drodze wojewódzkiej nr 185 został wstrzymany - Policja wyznaczyła objazdy.
Na miejsce zdarzenia udał się Oficer Operacyjny w dyspozycji Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach.
W działaniach ratowniczych brało udział 5 zastępów (19 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, ¶migłowiec LPR, Zespół Ratownictwa Medycznego, Policja, Prokurator oraz pomoc drogowa.
Przyczyny tragicznego zdarzenia ustala Policja pod nadzorem Prokuratora.

Opracował: mł. ogn. Łukasz Kawka
Zdjęcia: st. ogn. Marek ZawiasaGaleria

jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza