Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach
Herb Powiatu Szamotulskiego
Chcesz zostać jednym z nas? Przeczytaj jak to zrobić >>>.
Sprzęt na wyposażeniu PSP Szamotuły >>>.
Zobacz wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnim czasie >>>.

20.10.2018 - Wierzeja - pożar poddasza budynku mieszkalnego
W sobotę 20 października o godz. 08.34 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o pożarze budynku mieszkalnego oraz kilku osobach, które mogą znajdować sie w budynku w miejscowości Wierzeja gm. Duszniki.
Oprócz trzech zastępów z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy  bojowe OSP Wierzeja, OSP Duszniki, OSP Podrzewie, OSP Pniewy, OSP Grzebienisko, OSP Wilkowo oraz powiadomił Policje, Zespół Ratownictwa Medycznego i Pogotowie Energetyczne.
Za pośrednictwem Miejskiego Stanowiska Kierowania w Poznaniu na miejsce zdarzenia zostały zadysponowane dwa zastępy OSP Buk.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali objęte pożarem poddasze budynku mieszkalnego wielorodzinnego. Paliło się niezamieszkałe poddasze nad dwoma mieszkaniami, zagrożone było poddasze nad kolejnymi dwoma mieszkaniami. Mieszkańcy opuścili budynek przed przybyciem SP i znajdowali się w pobliżu. Według wstępnych informacji, które uzyskał Kierujący Działaniami Ratowniczymi nie było osób poszkodowanych.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów gaśniczych w obronie nieobjętego pożarem poddasza i budynku mieszkalnego, podaniu jednego prądu gaśniczego w natarciu na palące sie poddasze oraz dach budynku, wejściu do budynku w aparatach ochrony dróg oddechowych w celu wykluczenia przebywania w nim osób, rozebraniu nadpalonej konstrukcji dachu i poszycia dachowego, usunięciu nadpalonych materiałów zgromadzonych na poddaszu, zabezpieczeniu uszkodzonego dachu za pomocą plandeki oraz dokonaniu pomiarów za pomocą kamery termowizyjnej w celu wykluczenia innych zarzewi ognia.
Na miejsce zdarzenia przybyła Grupa Operacyjna z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, Oficer Operacyjny w dyspozycji Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach oraz Z-ca Wójta Gminy Duszniki.
Straty po pożarze wyniosły 400 tys. złotych, natomiast uratowano mienie o wartości 300 tys. złotych.
Spaleniu uległa konstrukcja dachu nad dwoma mieszkaniami, uszkodzony został dach budynku, zalane zostały stropy nad mieszkaniami.
Mieszkańcom poszkodowanym w trakcie pożaru na miejscu zostało udzielone wsparcie psychologiczne przez psychologa z Punktu Interwencji Kryzysowej w Powiatowym Centrum Rodzinie w Szamotułach.
W działaniach ratowniczych brało udział 13 zastępów (50 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Pogotowie Energetyczne.

Opracował: mł. ogn. Łukasz Kawka
Zdjęcia: asp. Michał Klimek, OSP DusznikiGaleria

jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza