Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach
Herb Powiatu Szamotulskiego
Chcesz zostać jednym z nas? Przeczytaj jak to zrobić >>>.
Sprzęt na wyposażeniu PSP Szamotuły >>>.
Zobacz wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnim czasie >>>.

14.03.2019 - Wyciek substancji w Szamotułach
W czwartek, 14 marca o godz. 08.46 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o wycieku substancji (chlorek choliny) wewnątrz budynku na terenie jednej z firm w miejscowości Szamotuły.
Oprócz czterech zastępów z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Brodziszewo oraz OSP Baborowo.
Dyżurny SK w Szamotułach za pośrednictwem Stanowiska Kierowania Komendanta Wojewódzkiego zadysponował na miejsce zdarzenia specjalistyczną grupę ratownictwa chemicznego z JRG 6 Poznań oraz powiadomił Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pracowników zakładu, którzy opuścili budynek i znajdowali sie w pobliżu. Przed przybyciem straży pożarnej z budynku ewakuowało się 28 osób.
W wyniku przeprowadzonego rozpoznania KDR ustalił, że wyciekło około 3,5 tony substancji ze zbiornika znajdującego się na 3 kondygnacji budynku, zalaniu uległy trzy poziomy w tym archiwum zakładowe i sala konferencyjna. 
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wprowadzeniu ratowników w aparatach ochrony dróg oddechowych w celu lokalizacji zagrożenia, wypompowaniu substancji do podstawionych zbiorników oraz dokonaniu na bieżąco pomiarów stężenia substancji.
Na miejsce zdarzenia przybyła grupa operacyjna z Komendy Powiatowej PSP w Szamotułach, przedstawiciel PCZK w Szamotułach oraz przedstawiciel Wydziału Ochrony Środowiska w Szamotułach.
W działaniach ratowniczych brało udział 9 zastępów (32 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, PCZK Szamotuły oraz Ochrona Środowiska.

Opracował: mł. ogn. Łukasz KawkaGaleria

jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza