Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach
Herb Powiatu Szamotulskiego
Chcesz zostać jednym z nas? Przeczytaj jak to zrobić >>>.
Sprzęt na wyposażeniu PSP Szamotuły >>>.
Zobacz wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnim czasie >>>.

20.05.2019 - Pniewy - pożar budynku mieszkalnego, trzy osoby poszkodowane
W poniedziałek, 20 maja o godz. 01.02 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o pożarze budynku mieszkalnego oraz uwięzionych osobach w miejscowości Pniewy na ul. Rynek.
Oprócz czterech zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Pniewy, OSP Turowo, OSP Duszniki, OSP Wronki, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar budynku mieszkalnego na pierwszym piętrze. Na miejscu była Policja, która ewakuowała jedną osobę poszkodowaną na zewnątrz. Dwie pozostałe osoby były uwięzione w mieszkaniu.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, wejściu do budynku w aparatach ochrony dróg oddechowych w celu ewakuacji dwóch osób z mieszkania, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym (wsparcie psychiczne, tlenoterapia, zabezpieczenie przed utratą ciepła), podaniu dwóch prądów gaśniczych w natarciu na palące się pomieszczenia mieszkalne, przewietrzeniu i oddymieniu pomieszczeń, rozebraniu sufitu i ścianek działowych o konstrukcji drewnianej oraz sprawdzeniu pomieszczeń kamerą termowizyjną w celu wykluczenia innych zarzewi ognia.
Trzy osoby poszkodowane po przebadaniu przez ratowników ZRM zostały przewiezione do szpitala.
Spaleniu uległo wyposażenie mieszkania, ścianki o konstrukcji działowej, sufit.
Straty wyniosły ok. 100 tys., natomiast uratowano mienie o wartości 500 tys.
Na miejsce zdarzenia przybył Oficer operacyjny w dyspozycji Komendanta Powiatowego, Z-ca Burmistrza Pniew oraz Prezes PTBS Pniewy.
W działaniach ratowniczych brało udział 11 zastępów (41 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
 
Opracował: mł. ogn. Łukasz Kawka
Zdjęcia: st. str. Maciej RybarczykGaleria

jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza