Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach
Herb Powiatu Szamotulskiego
Chcesz zostać jednym z nas? Przeczytaj jak to zrobić >>>.
Sprzęt na wyposażeniu PSP Szamotuły >>>.
Zobacz wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnim czasie >>>.

28.05.2019 - Lipnica - tragiczny wypadek, nie żyje młoda kobieta
We wtorek, 28 maja o godz. 09.31 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o wypadku drogowym z udziałem dwóch samochodów, dwóch osobach poszkodowanych, w tym jednej osobie uwięzionej wewnątrz pojazdu na drodze wojewódzkiej nr 187 w miejscowości Lipnica.
Oprócz trzech zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Otorowo, OSP Brodziszewo, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali dwa samochody osobowe, które zderzyły się ze sobą. Jedna osoba poszkodowana znajdowała się uwięziona w pojeździe, natomiast druga osoba opuściła pojazd przed przybyciem SP i znajdowała się w pobliżu. Jeden pojazd znajdował się w przydrożnym rowie, natomiast drugi częściowo na poboczu i pasie ruchu.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu za pomocą sprzętu hydraulicznego do osoby uwięzionej w pojeździe, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, wydobyciu osoby z pojazdu i przekazaniu jej pod opiekę ratownikom ZRM, rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, przemieszczeniu pojazdów na pobocze drogi oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.
Na czas prowadzonych działań ruch na drodze wojewódzkiej nr 187 został wstrzymany, następnie odbywał się wahadłowo.
Jedna z osób poszkodowanych, pomimo wysiłku ratowników, poniosła śmierć na miejscu, natomiast druga osoba została przewieziona do szpitala.
W działaniach ratowniczych brało udział 5 zastępów (22 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja i Prokurator.
Przyczyny tragicznego zdarzenia ustala Policja pod nadzorem Prokuratora.
 
Opracował: mł. ogn. Łukasz Kawka
Zdjęcia: asp. Marek Greczka, st. ogn. Marek Zawiasa, mł. ogn. Paweł UrbanGaleria

jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza