Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach
Herb Powiatu Szamotulskiego
Chcesz zostać jednym z nas? Przeczytaj jak to zrobić >>>.
Sprzęt na wyposażeniu PSP Szamotuły >>>.
Zobacz wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnim czasie >>>.

15.06.2019 - Pożar na granicy powiatów
W sobotę, 15 czerwca o godz. 12.50 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze lasu na granicy powiatu szamotulskiego i czarnkowsko-trzcianeckiego. Ogień pojawił się na terenie leśnictwa Smolnica i Klempicz.
Oprócz trzech zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Amica, OSP Chojno, OSP Jasionna, OSP Rzecin, OSP Wartosław, OSP Samołęż, OSP Piotrowo, OSP Obrzycko, OSP Ostroróg, Służba Leśna oraz Policja.
Ze względu na to, że pożar miał miejsce na granicy powiatów dyżurny SKKP w Czarnkowie zadysponował liczne zastępy Straży Pożarnej z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.
Dodatkowo poderwane zostały trzy samoloty, które stanowiły wielkie wsparcie dla walczących z ogniem strażaków.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar ściółki leśnej, młodnika oraz uprawy leśnej w leśnictwie Smolnica i Klempicz.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu prądów gaśniczych w natarciu na palący się las. Po ugaszeniu pożaru teren pogorzeliska został zalany woda oraz oborany przez pracowników Służby Leśnej.
W bardzo trudnej akcji gaśniczej, między innymi ze względu na wysoką temperaturę powietrza i ukształtowanie terenu w zdarzeniu brały udział 22 zastępy z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Służba Leśna, Policja oraz samoloty Dromader. Ogółem z ogniem walczyło ponad 100 strażaków.

Opracował: mł. ogn. Łukasz Kawka
Zdjęcia: OSP Amica, OSP WronkiGaleria

jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza