Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach
Herb Powiatu Szamotulskiego
Chcesz zostać jednym z nas? Przeczytaj jak to zrobić >>>.
Sprzęt na wyposażeniu PSP Szamotuły >>>.
Zobacz wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnim czasie >>>.

18.06.2019 - Pozar lasu - Smolnica, Jasionna
We wtorek, 18 czerwca o godz. 9.45 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie od dyżurnego PAD Wronki o pożarze lasu w miejscowości Smolnica gm. Wronki.
Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Amica, OSP Wronki, OSP Chojno, OSP Jasionna, OSP Obrzycko oraz Służby Leśne i Policja.
Ze względu na to, że pożar miał miejsce na granicy powiatów dyżurny SKKP w Czarnkowie do zdarzenia zadysponował zastępy OSP Lubasz, OSP Krucz oraz OSP Sokołowo.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar młodnika w oddziale 607.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu trzech prądów gaśniczych w natarciu na palący się młodnik. Po ugaszeniu pożaru teren pogorzeliska został zalany woda oraz oborany przez pracowników Służby Leśnej.
W działaniach gaśniczych brało udział 11 zastępów (39 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Służba Leśna oraz Policja.

We wtorek, 18 czerwca o godz. 17.27 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie od dyżurnego PAD Wronki o pożarze lasu w miejscowości Jasionna gm. Wronki.
Oprócz jednego zastępu z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Amica, OSP Wronki, OSP Chojno, OSP Jasionna, OSP Obrzycko oraz Służby Leśne i Policja.
Dodatkowo poderwany został samolot Dromader, które stanowił  wsparcie dla walczących z ogniem strażaków.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar młodnika w oddziale 549.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu pięciu prądów gaśniczych w natarciu na palący się młodnik oraz wykonaniu pasów ochronnych wspólnie z pracownikami Służby Leśnej.
Po ugaszeniu pożaru teren pogorzeliska został zalany woda oraz oborany przez pracowników Służby Leśnej.
W działaniach gaśniczych brało udział 7 zastępów (35 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Służba Leśna, samolot oraz Policja.

We wtorek, 18 czerwca o godz. 19.43 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie od dyżurnego PAD Wronki o pożarze lasu w miejscowości Jasionna gm. Wronki.
Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Chojno, OSP Amica, OSP Jasionna, OSP Obrzycko, OSP Samołęż, OSP Wartosław oraz Służby Leśne i Policja.
Ze względu na to, że pożar miał miejsce na granicy powiatów dyżurny SKKP w Czarnkowie do zdarzenia zadysponował zastępy z JRG Czarnków, OSP Lubasz, OSP Rosko, OSP Krucz, OSP Tarnówko oraz OSP Sokołowo.
Dodatkowo poderwany został samolot Dromader, które stanowił  wsparcie dla walczących z ogniem strażaków.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar młodnika w oddziale 466.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu sześciu prądów gaśniczych w natarciu na palący się młodnik oraz wykonaniu pasów ochronnych wspólnie z pracownikami Służby Leśnej.
Po ugaszeniu pożaru teren pogorzeliska został zalany woda oraz oborany przez pracowników Służby Leśnej.
W działaniach gaśniczych brało udział 16 zastępów (76 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Służba Leśna, samolot oraz Policja.

Opracował: mł. ogn. Łukasz Kawka
Zdjęcia: asp. sztab. Łukasz Wiernicki, OSP AmicaGaleria

jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza