Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach
Herb Powiatu Szamotulskiego
Chcesz zostać jednym z nas? Przeczytaj jak to zrobić >>>.
Sprzęt na wyposażeniu PSP Szamotuły >>>.
Zobacz wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnim czasie >>>.

24.06.2019 - Gogolice, Smolnica - wypadek drogowy, pożar lasu
W poniedziałek, 24 czerwca o godz. 11.37 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym oraz jednej osobie poszkodowanej na drodze leśnej Chojno - Gogolice.
Dyżurny Operacyjny Powiatu do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach, OSP Chojno, OSP Wronki, Zespół Ratownictwa medycznego oraz Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód osobowy, który uderzył w drzewo.
Osoba poszkodowana z urazem głowy została przewieziona przez pracownik Służby Leśnej do głównej drogi, gdzie po chwili przybył zastępy Straży Pożarnej oraz ZRM.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobie poszkodowanej oraz rozłączeniu akumulatora.
Osoba poszkodowana po przebadaniu przez ratowników ZRM została przewieziona do szpitala.
W trakcie prowadzonych działań jeden zastęp JRG Szamotuły i OSP Wronki zostały zadysponowane do pożaru lasu w miejscowości Smolnica.
W działaniach ratowniczych brały udział 4 zastępy (19 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Służba Leśna.
Przyczyny zdarzenia ustala Policja.

W poniedziałek, 24 czerwca o godz. 12.14 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie od dyżurnego PAD Wronki o pożarze lasu w miejscowości Smolnica gm. Wronki.
Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Baborowo, OSP Wronki, OSP Amica, OSP Jasionna, OSP Obrzycko, OSP Piotrowo, OSP Kłodzisko, OSP Słopanowo, OSP Samołęż, OSP Wartosław oraz Służby Leśne i Policja.
Ze względu na to, że pożar miał miejsce na granicy powiatów dyżurny SKKP w Czarnkowie do zdarzenia zadysponował zastępy OSP Lubasz oraz OSP Krucz.
Dodatkowo poderwane zostały dwa samoloty Dromader, które stanowiły  wsparcie dla walczących z ogniem strażaków.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar młodnika sosnowego w oddziale 656.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu sześciu prądów gaśniczych w natarciu na palący się młodnik, dostarczaniu wody do pożaru, wykonaniu pasów ochronnych wspólnie z pracownikami Służby Leśnej. Punkt czerpania wody zorganizowano na pobliskich stawach.
Po ugaszeniu pożaru teren pogorzeliska został zalany woda oraz oborany przez pracowników Służby Leśnej.
W działaniach gaśniczych brało udział 17 zastępów (75 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Służba Leśna, samoloty oraz Policja.

Opracował: mł. ogn. Łukasz Kawka
Zdjęcia: asp. sztab. Łukasz WiernickiGaleria

jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza