Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach
Herb Powiatu Szamotulskiego
Chcesz zostać jednym z nas? Przeczytaj jak to zrobić >>>.
Sprzęt na wyposażeniu PSP Szamotuły >>>.
Zobacz wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnim czasie >>>.

01.07.2019 - Jakubowo - pożar ścierniska, ciągnika rolniczego i balotów słomy
W poniedziałek, 1 lipca o godz. 16.48 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o pożarze zboża na pniu oraz ciągnika rolniczego w miejscowości Jakubowo gm. Pniewy.
Oprócz trzech zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Pniewy, OSP Turowo, OSP Lubocześnica, OSP Zajączkowo, OSP Nojewo, OSP Podrzewie, OSP Duszniki, OSP Sękowo, OSP Koźle, OSP Otorowo, Policja oraz zastęp OSP Baborowo, który w tym czasie przebywał na zabezpieczeniu rejonu powiatu szamotulskiego, natomiast dyżurny SKKP w Nowym Tomyślu zadysponował do zdarzenia OSP Lwówek, OSP Bolewice oraz OSP Brody.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar ścierniska na znacznej powierzchni, ciągnika rolniczego oraz balotów słomy. Zagrożony bezpośrednio pożarem był las oraz zboże na pniu.
Dyżurny Operacyjny Powiatu o zaistniałej sytuacji powiadomił Nadleśnictwo Pniewy, które na miejsce poderwało samolot gaśniczy Dromader, który stanowił wsparcie dla walczących z ogniem strażaków.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz podaniu osiemnastu prądów gaśniczych w natarciu na palące ściernisko, baloty słomy oraz ciągnik rolniczy.
W pierwszej kolejności przystąpiono do gaszenia pożaru od strony lasu, następnie rozpoczęto gaszenie od strony skrzydeł pożaru. W międzyczasie rolnicy dokonali oborania pogorzeliska. Po ugaszeniu pożaru teren pogorzeliska został zalany wodą.
Spaleniu uległ ciągnik rolniczy, prasa do słomy, baloty słomy oraz ściernisko na powierzchni 16,5 hektara.
W działaniach gaśniczych brało udział 19 zastępów (88 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja oraz samolot gaśniczy.

Opracował: mł. ogn. Łukasz Kawka
Zdjęcia: OSP Pniewy, OSP Duszniki, OSP Podrzewie, OSP OtorowoGaleria

jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza