Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach
Herb Powiatu Szamotulskiego
Chcesz zostać jednym z nas? Przeczytaj jak to zrobić >>>.
Sprzęt na wyposażeniu PSP Szamotuły >>>.
Zobacz wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnim czasie >>>.

20.09.2019 - Tragiczny wypadek w Starym Mieście, nie żyją dwie osoby
W piątek, 20 września o godz. 20.17 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego o wypadku drogowym z udziałem dwóch samochodów oraz osobach poszkodowanych, które pozostają uwięzione w pojeździe na drodze wojewódzkiej nr 182 w miejscowości Stare Miasto gm. Wronki.
Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Wronki, OSP Amica, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz Policja.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali dwa samochody osobowe oraz ciągnik rolniczy, które zderzyły się ze sobą, dwie osoby poszkodowane znajdowały się uwięzione wewnątrz pojazdu Ford Focus, pozostali uczestnicy zdarzenia opuścili pojazdy przed przybyciem SP i znajdowali się w pobliżu. Samochód marki BMW i ciągnik rolniczy z przyczepą znajdował się na pasie ruchu, natomiast Ford Focus znajdował się na poboczu drogi.
Prawdopodobnie do wypadku doszło w wyniku uderzenia samochodu marki BMW w tył poprzedzającego go pojazdu marki Ford Focus, który następnie uderzył w tył ciągnika rolniczego.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, oświetleniu terenu działań, wykonaniu dostępu przy użyciu narzędzi hydraulicznych do osób poszkodowanych znajdujących się w pojeździe, wydobyciu dwóch osób z pojazdu, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy (resuscytacja krążeniowo-oddechowa) wspólnie z ratownikami ZRM, rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych i posprzątaniu drogi z pozostałości powypadkowych.
Niestety pomimo długotrwałej reanimacji będący na miejscu zdarzenia lekarz stwierdził zgon dwóch osób.
W trakcie prowadzonych działań ruch na drodze wojewódzkiej został zablokowany - Policja zorganizowała objazdy, następnie odbywał się wahadłowo.
Na miejsce zdarzenia udał się Oficer Operacyjny w dyspozycji Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach.
W działaniach ratowniczych brało udział 5 zastępów (26 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Zespół Ratownictwa Medycznego, Prokurator oraz Policja.
Przyczyny tragicznego zdarzenia ustala Policja pod nadzorem Prokuratora.

Opracował: mł. ogn. Łukasz Kawka
Zdjęcia: mł. ogn. Rafał RoszykGaleria

Stop pożarom traw Fundacja pomocy poszkodowanym pracownikom PSP Firefightersplus.eu platforma e-learningowa Stop pożarom traw artykuł KW Czujka na straży twojego bezpieczeństwa Czad i ogień, obudź czujność Pożary lasów KG Bezpieczne żniwa Owady błonkoskrzydłe Burze i silny wiatr Edukacja i profilaktyka