Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach
Herb Powiatu Szamotulskiego
Chcesz zostać jednym z nas? Przeczytaj jak to zrobić >>>.
Sprzęt na wyposażeniu PSP Szamotuły >>>.
Zobacz wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnim czasie >>>.

08.02.2020 - Wypadek na autostradzie A2, jedna osoba poszkodowana
W sobotę, 8 lutego o godz. 9.43 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego, które informowało o wypadku drogowym z udziałem dwóch samochodów oraz osobie poszkodowanej uwięzionej wewnątrz pojazdu na 139 km autostrady A2.
Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Duszniki, OSP Podrzewie, Policja, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz służba autostrady. Dyżurny Miejskiego Stanowiska Kierowania w Poznaniu do zdarzenia zadysponował dwa zastępy JRG 4 Poznań, jeden zastęp JRG 9 Poznań oraz OSP Buk, natomiast dyżurny Stanowiska Kierowania w Nowym Tomyślu do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z JRG Nowy Tomyśl oraz OSP Kuślin.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali samochód dostawczy, który uderzył w naczepę pojazdu ciężarowego. Jedna osoba poszkodowana była uwięziona wewnątrz samochodu dostawczego, natomiast pozostali uczestnicy opuścili pojazdy przed przybyciem SP i znajdowali się w pobliżu. W wyniku zdarzenia ruch na autostradzie w kierunku Świecka został wstrzymany - Policja wyznaczyła objazdy.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu do osoby uwięzionej przy pomocy narzędzi hydraulicznych, ewakuacji osoby z pojazdu i przekazaniu pod opiekę ratowników ZRM, rozłączeniu akumulatorów oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.
Osoba poszkodowana po przebadaniu przez ratowników ZRM została przewieziona do szpitala.
W działaniach ratowniczych brało udział 13 zastępów (53 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja, Zespół Ratownictwa Medycznego oraz służba autostrady.

Opracował: mł. ogn. Łukasz Kawka
Zdjęcie: OSP DusznikiGaleria

Stop pożarom traw Pożary lasów KG Burze i silny wiatr Owady błonkoskrzydłe Bezpieczne żniwa Czad i ogień, obudź czujność Edukacja i profilaktyka Fundacja pomocy poszkodowanym pracownikom PSP Firefightersplus.eu platforma e-learningowa