Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach
Herb Powiatu Szamotulskiego
Chcesz zostać jednym z nas? Przeczytaj jak to zrobić >>>.
Sprzęt na wyposażeniu PSP Szamotuły >>>.
Zobacz wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnim czasie >>>.

31.07.2020 - Trzy osoby poszkodowane w wypadku na granicy powiatów
W piętek, 31 lipca o godz. 17.39 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie o wypadku drogowym z udziałem dwóch samochodów oraz jednej osobie poszkodowanej na trasie Obrzycko-Tarnówko.
Oprócz dwóch zastępów z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Szamotułach do zdarzenia wyjechały także wozy bojowe OSP Obrzycko, OSP Piotrowo oraz Policja i Zespół Ratownictwa Medycznego.
Ze względu na to, że wypadek miał miejsce na granicy powiatów dyżurna SKKP w Czarnkowie do zdarzenia zadysponowała dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Czarnkowie, zastępy OSP Tarnówko, OSP Młynkowo, OSP Połajewo oraz Policje i Zespół Ratownictwa Medycznego.
Dodatkowo do zdarzenia został zadysponowany śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali dwa samochody osobowe, które zderzyły się ze sobą. Jedna osoba poszkodowana była uwięziona wewnątrz pojazdu, natomiast dwie osoby opuściły pojazd przed przybyciem SP i znajdowały się w pobliżu pod opieką świadka zdarzenia - funkcjonariusza JRG Szamotuły.
Działania SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wykonaniu dostępu do osoby poszkodowanej za pomocą narzędzi hydraulicznych, wydobyciu osoby z pojazdu, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym wspólnie z ratownikami PRM, wyznaczeniu i zabezpieczeniu lądowiska dla śmigłowca LPR, pomocy w transporcie osób poszkodowanych do śmigłowca LPR i karetki ZRM, rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, pomocy Policji w kierowaniu ruchem drogowym oraz sorpcji płynów eksploatacyjnych.
Jedna osoba poszkodowana została przetransportowana śmigłowcem LPR do szpitala w Poznaniu, natomiast dwie pozostałe osoby zostały przewiezione do szpitala.
W działaniach ratowniczych brało udział 9 zastępów (44 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja, śmigłowiec LPR oraz Zespół Ratownictwa Medycznego.
Przyczyny zdarzenia ustala Policja.

Opracował: mł. ogn. Łukasz Kawka
Zdjęcia: OSP ObrzyckoGaleria

Stop pożarom traw Pożary lasów KG Burze i silny wiatr Owady błonkoskrzydłe Bezpieczne żniwa Czad i ogień, obudź czujność Edukacja i profilaktyka Fundacja pomocy poszkodowanym pracownikom PSP Firefightersplus.eu platforma e-learningowa