Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach
Herb Powiatu Szamotulskiego
Chcesz zostać jednym z nas? Przeczytaj jak to zrobić >>>.
Sprzęt na wyposażeniu PSP Szamotuły >>>.
Zobacz wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnim czasie >>>.

26.01.2014 - Gaj Wielki - pożar chlewni.
W niedzielę 26 stycznia br. o godz. 22.38 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze chlewni w miejscowości Gaj Wielki gm. Kaźmierz.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach do zdarzenia zadysponował cztery zastępy (GCBA 5/32, GBARt 2,5/16) z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Szamotułach, po jednym zastępie GBA z OSP Kaźmierz, OSP Podrzewie, OSP Chlewiska, OSP Bytyń, OSP Gaj Wielki oraz poprosił dyżurnego MSK Poznań o zadysponowanie dwóch zastępów OSP Tarnowo Podgórne (GCBARt 5/32, GBARt 2,5/16).
Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów Straży Pożarnej ratownicy zastali palącą sę słomę na poddaszu świniarni oraz palący się dach budynku.
Kierujący Działaniami Ratowniczymi poprosił dyżurnego SK w Szamotułach o zadysponowanie na miejsce zdarzenia Oficera Operacyjnego Powiatu.
Działania zastępów Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu czterech prądów gaśniczych w natarciu na palący się budynek oraz podaniu dwóch prądów gaśniczych w obronie pozostałych obiektów, wyprowadzeniu 15 świń oraz 20 królików, które zostały umieszczone w pobliskich budynkach gospodarczych.
Po stłumieniu pożaru na poddasze wprowadzono ratowników w aparatach ochrony dróg oddechowych, którzy usuwali z poddasza spaloną słomę.
Przybyły na miejsce zdarzenia Oficer Operacyjny po zapoznaniu się z sytuacją polecił dyżurnemu SK o zadysponowanie pojazdu, który przywiezie na miejsc zestaw do pompowania butli ODO.
W działaniach trwających blisko siedem i pół godz. brało udział 11 zastępów (51 strażaków) z Panstwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej.
Spaleniu uległo około 10 ton słomy oraz całkowice spłonął dach budynku, straty wyniosły 45 tys, natomiast uratowano mienie o wartości 100 tys.

Tekst: sekc. Łukasz Kawka

Foto: st. str. Gracjan CodaGaleria

jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza