Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach
Herb Powiatu Szamotulskiego
Chcesz zostać jednym z nas? Przeczytaj jak to zrobić >>>.
Sprzęt na wyposażeniu PSP Szamotuły >>>.
Zobacz wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnim czasie >>>.

06.07.2014 - Bytyn - pożar stogu.
W niedzielę 06 lipca o godz. 19.32 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze stogu w miejscowości Bytyń gm. Kaźmierz.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach do zdarzenia zadysponował dwa zastępy (GCBA, GBARt) z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Szamotułach, dwa zastępy OSP Kaźmierz, jeden zastęp OSP Podrzewie, dwa zastępy OSP Dusznik, Jeden zastęp OSP Bytyń, jeden zastęp OSP Sękowo, jeden zastęp OSP Chlewiska oraz powiadomił Policje.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów SP ratownicy zastali palący się częściowo stóg z balotów słomy oraz pożar rzepaku znajdujacego się w bliskiej odległości.
Działania zastępów SP polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dwóch prądów gaśniczych wody w obronie nieobjętej pożarem części stogu, podaniu dwóch prądów gaśniczych wody w obronie na znajdujący się w pobliżu rzepak oraz nadzorowaniu pogorzeliska.
Na miejsce pożaru przyjechał kierownik RKS Wilczyna, który podstawił na miejsce pożaru sprzęt rolniczy za pomocą, którego oddzielono palącą się część stogu od niezajętej pożarem części oraz rozciągnięciu na większej powierzchni palące się baloty aby się całkowicie wypaliły.
Spaleniu uległo 350 balotów słomy, natomiast uratowano ok. 370 balotów. Straty wyniosły ok. 14 tys.
Prawdopodobną przyczyną zdarzenia było podpalenie. Dochodzenie prowadzi Policja.
W działaniach trwających 10 godz. 30 min. brało udział 10 zastępów (51 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej oraz Policja.

Tekst: sekc. Łukasz Kawka
Foto: JRG SzamotułyGaleria

jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza