Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach
Herb Powiatu Szamotulskiego
Chcesz zostać jednym z nas? Przeczytaj jak to zrobić >>>.
Sprzęt na wyposażeniu PSP Szamotuły >>>.
Zobacz wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnim czasie >>>.

13.07.2014 - Szamotuły - pożar budynku fabryki mabli.
W niedzielę 13 lipca br. o godz. 08.24 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie o pożarze fabryki mebli w Szamotułach na ul. Dworcowej.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach do zdarzenia zadysponował sześć zastępów (GCBA, 2 x GBARt, SH 21, SLOp, SLRr) z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Szamotułach, dwa zastępy OSP Obrzycko, dwa zastępy OSP Przecław, jeden zastęp OSP Piotrowo, Otorowo, Brodziszewo, Baborowo, Wronki oraz powiadomił Policje i Pogotowie Ratunkowe.
Za pośrednictwem WSKR Poznań zadysponowano na miejsce zdarzenia jeden zastęp SHD z JRG Oborniki.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia zastępów SP ratownicy zastali całkowicie objęty pożarem dach budynku byłej meblarni, bezpośrednio zagrożona pożarem była zamieszkała kamienica oraz budynek banku, które łączyły się dachami z budynkiem objętym pożarem.
W pierwszej fazie działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ewakuacji siedmiu osób z budynku mieszkalnego, który znajdował się w bliskiej odległości od pożaru oraz wyniesieniu czterech butli z propan - butanem z budynku mieszkalnego.
W następnej fazie działania polegały na podaniu dwóch prądów gaśniczych z podnośnika oraz jednego prądu gaśniczego z dachu sąsiedniego budynku w obronie zagrożonej kamienicy.
W miarę dojeżdżania kolejnych sił na miejsce zdarzenia podano siedem prądów gaśniczych wody w natarciu na palący się dach obiektu oraz jego wnętrze.
Po stłumieniu ognia ratownicy przystąpili do przeszukiwania pomieszczeń w celu wykluczenia obecności osób wewnątrz budynku fabryki.
W dalszej części działania Straży Pożarnej polegały na rozebraniu i usuwaniu spalonej konstrukcji dachu , przewietrzeniu pomieszczeń, sprawdzeniu budynku mieszkalnego za pomocą miernika wielogazowego oraz kamery termowizyjnej, dogaszeniu pogorzeliska.
Na miejsce zdarzenia przybył Komendant Powiatowy PSP w Szamotułach st. kpt. Ireneusz Pers, dyżurny w dyspozycji Komendanta oraz przedstawiciel Starostwa Powiatowego.
Spaleniu uległ całkowicie dach budynku oraz wypaleniu uległo wnętrze obiektu. Budynek był o konstrukcji murowanej, dach drewniany kryty papą, wszystkie stropy wewnątrz były drewniane. 
W działaniach trwających 10 godz. brał0 udział 17 zastępów (65 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Pogotowie Ratunkowe oraz Policja.

Tekst: sekc. Łukasz Kawka
Foto: JRG SzamotułyGaleria

jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza