Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach
Herb Powiatu Szamotulskiego
Chcesz zostać jednym z nas? Przeczytaj jak to zrobić >>>.
Sprzęt na wyposażeniu PSP Szamotuły >>>.
Zobacz wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnim czasie >>>.

30.07.2014 - Pożar słomy i ścierniska - Przecławek.
W środę 30 lipca br. o godz. 13.01 Dyżurny Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach odebrał zgłoszenie od dyżurnego MSK Poznań o pożarze dwóch kombajnów i słomy w miejscowości Przecławek.
Kolejne zgłoszenie otrzymano od osoby postronnej, która informowała o pożarze słomy i ścierniska.
Dyżurny Stanowiska Kierowania w Szamotułach do zdarzenia zadysponował trzy zastępy (GCBA, GBARt, SLRr) z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Szamotułach, dwa zastępy (GCBA, GBA) OSP Przecław, jeden zastęp GCBA OSP Baborowo, OSP Obrzycko, jeden zastęp GBA OSP Brodziszewo, OSP Kaźmierz, OSP Amica, OSP Ostroróg, OSP Chlewiska, natomiast dyżurny MSK Poznań na miejsce zadysponował pięć zastępów (2 x OSP Rokietnica, OSP Mrowino, OSP Przybroda, OSP Golęczewo) oraz powiadomiono Pogotowie Ratunkowe i Policję.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu SP ratownicy zastali pożar słomy i ścierniska na powierzchni ok. 7 hektarów.
Działania zastępów SP polegały na: zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu dziesięciu prądów gaśniczych wody w natarciu na palącą się słomę i ściernisko, podaniu czterech prądów gaśniczych wody w obronie na pobliskie zboże na pniu.
Podczas prowadzonych działań gaśniczych stracił przytomność strażak OSP Przybroda. Na miejsce zdarzenia został zadysponowany ZRM.
Pomocy poszkodowanemu strażakowi udzielali strażacy z JRG Szamotuły i OSP Mrowino.
Przybyły na miejsce ZRM po przebadaniu poszkodowanego podjął decyzję o przewiezieniu ratownika do Szpitala Powiatowego w Szamotułach.
Ze względu na silny wiatr pożar szybko się rozprzestrzeniał w skutego czego spaleniu uległo łącznie 12 hektarów słomy i ścierniska.
W działaniach trwających 3 godz. brało udział 17 zastępów (76 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, Pogotoiw Ratunkowe oraz Policja.

Tekst: sekc. Łukasz Kawka
Foto: OSP AmicaGaleria

jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza