Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach
Herb Powiatu Szamotulskiego
Chcesz zostać jednym z nas? Przeczytaj jak to zrobić >>>.
Sprzęt na wyposażeniu PSP Szamotuły >>>.
Zobacz wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnim czasie >>>.

17.04.2017 - Karambol na autostradzie A2 - Sędzinko
W poniedziałek 17 kwietnia o godz. 17.20 dyżurny Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Szamotułach odebrał zgłoszenie o wypadku drogowym kilku samochodów osobowych na odcinku autostrady A2 na wysokości miejscowości Sędzinko, powiat szamotulski.
Dyżurny do zdarzenia przedysponował trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej w Szamotułach, dwa zastępy OSP Duszniki, jeden zastęp OSP Podrzewie - brały one udział w działaniach ratowniczych na innym odcinku autostrady na terenie powiatu nowotomyskiego - oraz zadysponował dodatkowo zastęp OSP Szamotuły. Powiadomiono również Państwowe Ratownictwo Medyczne i Policję.
Dyżurny SK w Nowym Tomyślu zadysponował po jednym zastępie z JRG Nowy Tomyśl, OSP Opalenica i OSP Kuślin.
Natomiast za pośrednictwem Stanowiska Kierowania Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP zadysponowano Grupę Operacyjna KW PSP w Poznaniu, dwa zastępy z JRG 8 Poznań, dwa zastępy Szkoły Aspirantów PSP w Poznaniu, jeden zastęp OSP Dopiewo, dwa zastępy OSP Buk.
Państwowe Ratownictwo Medyczne do akcji skierowało trzy śmigłowce Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Poznania, Gorzowa Wielkopolskiego oraz Zielonej Góry.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia ratownicy zastali kilkanaście uszkodzonych samochodów osobowych, które zderzyły się ze sobą na jezdniach w obu kierunkach. Po przeprowadzonym rozpoznaniu stwierdzono, że w zdarzeniu ogółem bierze udział 17 pojazdów. Osoby biorące udział w zdarzeniu, które nie odniosły obrażeń, pomagały poszkodowanym.
Ze względu na duży rozmiar zdarzenia, strefa działań została podzielona na dwa odcinki bojowe.
Wyznaczono koordynatora działań medycznych, który podejmował decyzje o konieczności zadysponowania na miejsce kolejnych ZRM.
Na pierwszym odcinku udział brało dziesięć pojazdów, które wszystkie osoby opuściły przed przybyciem zastępów SP. Trzy osoby uznano za poszkodowane.
Na drugim odcinku w zdarzeniu brało udział siedem samochodów osobowych, cztery osoby zostały ranne, jedna osoba w wyniku odniesionych obrażeń poniosła śmierć na miejscu.
W trakcie prowadzonych działań powołano Sztab w składzie: Dowódca operacji Policji, koordynator działań medycznych, mistrz utrzymania ruchu autostrady, Oficer prasowy KW PSP, prokurator, biegły sądowy rekonstrukcji wypadków.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, udzieleniu kwalifikowanej pierwszej pomocy osobom poszkodowanym (wsparcie psychiczne, termoizolacja, tlenoterapia, RKO), rozłączeniu akumulatorów w uszkodzonych pojazdach, rozstawieniu namiotu pneumatycznego w celu schronienia osób biorących udział w zdarzeniu, oświetleniu terenu akcji w celu przeprowadzenia czynności Policji, przemieszczeniu pojazdów.
Dziewięć osób poszkodowanych (w tym dwóch strażaków) zostało przetransportowanych do najbliższych szpitali. 
Na miejsce zdarzenia dla osób poszkodowanych oraz ratowników dostarczono ciepłe napoje oraz posiłek.
Wzmocniono obsadę SKKP oraz JRG w Szamotułach o strażaków z dyżurów domowych. 
W działaniach ratowniczych trwających blisko 8 godz. brały udział 22 zastępy (76 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej.

Opracował: st. sekc. Łukasz Kawka
Zdjęcia: st. ogn. Marek ZawiasaGaleria

Stop pożarom traw Fundacja pomocy poszkodowanym pracownikom PSP Firefightersplus.eu platforma e-learningowa Stop pożarom traw artykuł KW Czujka na straży twojego bezpieczeństwa Czad i ogień, obudź czujność Pożary lasów KG Bezpieczne żniwa Owady błonkoskrzydłe Burze i silny wiatr Edukacja i profilaktyka