Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach
Herb Powiatu Szamotulskiego
Chcesz zostać jednym z nas? Przeczytaj jak to zrobić >>>.
Sprzęt na wyposażeniu PSP Szamotuły >>>.
Zobacz wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnim czasie >>>.

13.05.2017 - Dębogóra - pożar lasu
W sobotę 13 maja o godz. 17.06 do dyżurnego Stanowiska Kierowania Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach wpłynęło zgłoszenie od dyżurnej z Nadleśnictwa Wronki o pożarze lasu w miejscowości Dębogóra - leśnictwo Gogolice.
Dyżurny w Szamotułach natychmiast do zdarzenia zadysponował dwa zastępy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej w Szamotułach, trzy zastępy OSP Wronki, jeden zastęp OSP Chojno, OSP Amica, OSP Rzecin, OSP Jasionna, OSP Lubowo, OSP Wartosław oraz powiadomił Policje, natomiast dyżurna SK w Czarnkowie zadysponowała do zdarzenia jeden zastęp OSP Piłka, OSP Miały i OSP Pęckowo.
Po dojeździe na miejsce zdarzenia strażacy zastali pożar młodnika sosnowego. Na miejscy były już służby leśne, które podjęły próbę gaszenia pożaru oraz informowały, że pożarem objęte jest ok. 3ha lasu.
Do akcji wysłano dwa samoloty gaśnicze (Dromader) z bazy lotniczej Herburtowo i Krępsko, które dokonały zrzutu wody.
Działania zastępów SP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, podaniu siedmiu prądów gaśniczych w natarciu na palący się młodnik, podaniu czterech prądów w obronie pozostałej części młodnika nieobjętego pożarem, utworzeniu trzech stanowisk poboru wody na pobliskim stawie, dostarczania wody do celów gaśniczych oraz wykonaniu pasów ochronnych wspólnie z pracownikami Nadleśnictwa.
Po ugaszeniu pożaru teren pogorzeliska został zalany wodą, natomiast pracownicy Nadleśnictwa zadysponowali ciągnik z pługiem, który oborał teren pożaru.
Spaleniu uległo ok. 2,5 ha drzewostanu sosnowego.
W działaniach gaśniczych trwających ponad 6 godz. brało udział 14 zastępów (73 ratowników) z Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczej Straży Pożarnej, służby leśne, samolot gaśniczy oraz Policja.

Opracował: st. sekc. Łukasz Kawka
Zdjęcia: st. asp. Maciej Maćkowiak, mojeWronki.plGaleria

jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza