Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach
Herb Powiatu Szamotulskiego
Chcesz zostać jednym z nas? Przeczytaj jak to zrobić >>>.
Sprzęt na wyposażeniu PSP Szamotuły >>>.
Zobacz wydarzenia jakie miały miejsce w ostatnim czasie >>>.

25.06.2014 - Bezpieczne wakacje 2014.
Bezpieczne wakacje 2014
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, w ramach troski o bezpieczeństwo dzieci Strażacy, Policjanci, Ratownicy Medyczni, oraz WOPR w ramach akcji prewencyjnej „Bezpieczne wakacje nad wodą" przeprowadzili na terenie Agro – Zalewu w Radzynach pogadankę oraz pokazy na temat zasad bezpiecznego spędzania wolnego czasu w okresie wakacyjnym na akwenach wodnych.
W akcji oprócz wymienionych wyżej służb ratowniczych, uczestniczyli zaproszeni goście, w tym : przedstawiciele władz powiatu szamotulskiego,  wójt gminy Kaźmierz Wiesław Włodarczak, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach st.kpt. Ireneusz Pers,  Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach st.kpt. Roman Mucha.
Środa, 25 czerwca br. Dwa dni do zakończenia roku szkolnego. Kilka minut przed godziną dziewiątą  na teren Agro-Zalewu u Jarosława Pszczoły przyjeżdżają dwa samochody Straży Pożarnej z JRG Szamotuł  (GBARt z łodzią), dwa samochody Straży Pożarnej (SLOp, SLRr) z JRG Szamotuły,  karetka Pogotowia Ratunkowego  i radiowóz policyjny.
Wodujemy motorówkę! – krzyczy Roman Mucha, zastępca komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Szamotułach. – Przejedźcie dookoła, nad samą wodę – instruuje zespół strażaków Jarosław Pszczoła. Kilku mundurowych cierpliwie wbija pale wzdłuż plaży i grodzi teren taśmą. – Wszystko po to, by dzieci nie podchodziły do brzegu a mogły obserwować akcję z bliska – dodaje Roman Mucha. Odprawa. Zadania rozdane. Wszystko na gorąco, czyli prawdziwy sprawdzian umiejętności.

Punktualnie o godzinie 9:00 nad zalewem pojawia się pierwsza grupa dzieci ze szkoły w Pamiątkowie, następnie z Kaźmierza. Na końcu dołączają uczniowie z Przyborowa. Wspólnie z nauczycielkami obserwują co robią Strażacy i Policjanci. Ratownicy medyczni z szamotulskiego szpitala w pełnej gotowości, ze sprzętem, na brzegu, czekają.
Dwie boje ratunkowe, ufundowane przez starostę Pawła Kowzana, odbiera z rąk Jana Stefaniaka i Zenona Gałki, Jacek Michałowski - szef szamotulskiego WOPRu. Sandra Śrama z KP Policji w Szamotułach zaczyna od konkursu wiedzy o numerach alarmowych, o tym jak powiadomić służby gdy coś się dzieje, jak reagować. Dzieci chętnie zgłaszają się i opowiadają.
Przechodzimy na parking, gdzie czekają Paweł Walkowiak i Bary. Piękny owczarek niemiecki posłusznie spaceruje przy nodze swojego przewodnika. Kilka komend, pogoń za złodziejem torebki. Dzieciaki są oczarowane, biją brawa. Bary dumnie pozuje do zdjęć. – A wiecie jak przyjąć bezpieczną pozycję kiedy atakuje zwierzę? – pyta Paweł Walkowiak. Dzieci przekrzykują się, drugi policjant siada na trawie zakrywając twarz. Teraz jest bezpieczny. Waldemar Hermann z GOKu w Kaźmierzu woła wszystkich na brzeg zalewu, ponieważ tonie mężczyzna.

Na wodzie łódź  strażacka i Ratownicy WOPRu. Wspólnie ze strażakami, podpływają do tonącego. Wskakują do wody. Woda ma 13 stopni. Bojka podana, trzeba tylko podnieść mężczyznę do motorówki. Ne brzegu Jacek Michałowski cierpliwie tłumaczy cały przebieg akcji. – I pamiętajcie, aby kąpać się tylko w miejscach do tego wyznaczonych, z ratownikiem, nie skakać na główkę i nie oddalać się od brzegu, żeby uniknąć tego typu sytuacji – wylicza Michałowski. Motorówka z topielcem już na brzegu. Do akcji włączają się ratownicy medyczni. Masaż serca, deska, tlen. – Przeżyje? – słychać wśród dzieci. Ratownicy spokojnie i powoli podnoszą topielca. Pacjent gotowy do przetransportowania do szpitala. Na plaży cisza. W tle słychać odgłos krótkofalówek strażackich, komendy sypią się jedna za drugą. Za czerwono – białą taśmą oddzielającą akcję ratunkową od dzieci przemieszczają się strażacy i ratownicy. Już po wszystkim. Mężczyzna uratowany. Na szczęście to były tylko ćwiczenia.

To była udana akcja.
Celem naszych działań jest zwiększenie świadomości na temat bezpiecznego wypoczynku nad wodą”.

Na koniec pokaz udzielania pierwszej pomocy przygotowany przez ratowników ze Szpitala Powiatowego w Szamotułach. Kilka fantomów, każdy chce spróbować. Ratownicy tłumaczą ile wdechów, jak wykonać masaż serca. Ktoś ogląda wozy strażackie, ktoś podchodzi, by pogłaskać psa.

Przed godz. Jedenastą  z Agro-Zalewu wyjeżdżają ostatnie samochody. Organizatorzy akcji wymieniają się życzliwymi uśmiechami. – To była świetna robota – pada z ust Sandry Śramy, Romana Muchy, Jacka Michałowskiego, Adama Kukuły. Wszyscy podajemy sobie ręce. – Do następnej akcji! – słychać zza szyby wozu strażackiego. – Obyśmy ratowali tylko pozorantów!

Galeria

jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza jednostka ratowniczo gaśnicza